Temmuz ayı işsizlik verileri 2017


Temmuz ayı işsizlik verileri bugün açıklandı değişmedi veriler %10.7 de kaldı Türkiye'de yılda bir nokta bir milyon iş yaratıldı ama genç işsizliği %21'in üzerinde ama bu son derece sıkıntılı bir durum maliye bakanı naci ağbal büyüme istihdamı olumlu yansıcak dedi. İş dünyasında sosyal güvenlik desteğinide açıkladı 20 milyarlık ödemeyi hükümet üstlenecek.

Temmuz ayında işsizlik sayısı 119 bin kişi arttı Türkiyede resmi rakamlara göre 3 milyon 443 bin kişi işsiz Temmuz ayında işsizlik oranı geçe yıla göre değişmedi %10,7'de kaldı tarım dışı işsizlik 13,0 oldu genç işsizliği %21,1'e çıktı istihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı temmuz döneminde bir önceki döneme göre bir milyon yüz yirmi iki bin kişi arttı Türkiyede bir milyonu aşkın kişiye iş yaratılsa da iş gücüne katılım yüksek olunca işsizlik oranında değişim olmuyor.


her yıl 1 nokta 3 milyon kişiye iş yaratılması gerekiyor, Erkeklerde iş gücüne katılım 0,7 puanlık artışla %73,5 kadınlarda ise 1,3 puanlık artışla %34,3 olarak gerçekleşti. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 294 bin tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 827 bin kişi arttı. Türkiyede istihdam edilenlerin 20,9'u tarım , %18,6'sı sanayi, %7,6'sı inşaat, %52,8'i hizmetler sektöründe yer aldı.

İstihdamda tarım ve inşaat sektörünün payı artarken sanayi sektörünün istihdamdaki payı azaldı maliye bakanı naci ağbal türkiye istatistik kurumunun açıkladı işsizlik verileri istihdam piyasasındaki olumlu gidişi teyit ediyor derken sadece 3 yılda yüksek büyümenin istihdamı olumlu yansıcağını söyledi

- 2018 yılında reel sektöre sadece harcama kanalından yani doğrudan doğruya nakit destekleri olarak 37 milyar lira bir kaynağı kullandıracağız.

Maliye bakanı gelecek yıl sosyal güvenlik kurumuna destek amacıyla özel sektörün ödeyeceği 20 milyarı biz üstleneceğiz dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder