Ne Yediğimiz Kadar Nasıl Yediğimiz de Önemli

Ne Yediğimiz Kadar Nasıl Yediğimiz de Önemli

Yiyeceklerimizin mahiyetine dikkat ettiğimiz gibi yeme üslubumuzu da gözden geçirmekte yarar var. Esasında yeme içmemiz de lezzet ve hazzı ne kadar çok önceliyorsak bedenimizi de o kadar yoruyoruz demektir. Çünkü haz öncelikli beslenmedeki temel faktör, her şeyi her şeyle karıştırarak yeme esasına dayanıyor. Eskiler, buğday ve arpa ununu su, yağ ve bal ile yoğurur, ekmek yapar yerlerdi. Sofralardaki çeşit sayısı çok sınırlı idi, bazen tek başına ekmek ve su bir öğün olurdu. Böylelikle başka yemeklere pek de ihtiyaç duymadan 100 yıl civarında yaşayanlar olurdu. Genel sağlık durumları iyi olurdu ve gündelik hayatlarını sürdürecek güçleri de ömürlerinin sonuna kadar yerinde olurdu.

Fakat bugün eski buğday türleri, arpa, çavdar, mısır, karabuğday tarihe karışmış durumda. Bunların yerine artık genetiği değiştirilmiş ve terminatör genlerle güya güçlendirilmiş tahıl ürünlerini tüketiyoruz.

En Temel Gıdamız Tuzağımız Olmuş

İnsanoğlu hayatın tüm enerjisini içinde barındıran bu mübarek gıdayı, onun üzerinde yapılan genetik çalışmalarla -güya lezzetli olsun diye- yüksek miktarda yapışkan albümin içerir hale getirdi ve ekmeği en temel sağlık sorunlarının müsebbibi kıldı.

Genetiği değiştirilmiş buğdayların, tip 405-550 türü buğdayların hazmı zordur ve ağırdır. Bu tür buğdaylardan yapılan somun, pide, lavaş ve benzeri ekmek çeşitlerini tüketmek bir tek A grupları ve AB grupları için çok fazla sakınca üretmez. Fakat Sıfır ve B gruplarında görülen kolesterol, tansiyon ve sebepsiz baş ağrılarının temelinde bu tür buğdaylardan mamul unlu gıdaları tüketmeleri yatmaktadır. Çünkü kan grubu B olanlar, bu tür ekmekleri hazmetmede zorlanırlar. Sıfırlar ise nerede ise hazmedemez.

Kan grubu Sıfır olanlarda buğdayın yapışkan albümini, mide zarına yapışarak, onu kavlatır. Mide asidinin yükselmesine yol açar. Bu tür ekmek tüketen insanlar içinde gastrit, ülser, H Pylori enfeksiyonu, damar tıkanıklığı, ateşli hastalıklar, kanda HP dengesizliği, alerjik romatizma, mantar, astım ve deri hastalıklarının görülme oranı diğer gruplara oranla Sıfır gruplarında daha yüksektir. Katkı maddeleri ile genetiği değiştirilmiş mayalarla mayalanmış ekmek, bu etkiyi daha da yükseltir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder