Merkel'den geri adım


Genel seçim öncesi türkiye karşıtı söylemlerle oy istedi seçimde aradığını bulamayan almanya başbakanı merkel Türkiye ile ilgili söylemlerinde geri adım attı.

AB Vizesi Zirvesinde türkiye hakkında karar alınabilir diyen merkel söylemini değiştirdi merkel bu tavrıyla cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın alman siyasetine ilişkin ön görüsünü de haklı çıkardı.

Ekim ayında avrupa konsey toplantısında da ben bizzat türkiye ile gelecekteki ilişkiler hakkında görüşmeler yapılmasını talep edeceğim bu görüşmelere Türkiyenin avrupa birliği üyeliği konusundaki müzakerelerin dondurulması yada bitirilmesi konusuda dahil olacak.

Ülkesinde almanya seçim öncesinde böyle diyordu cumhur başkanı recep tayyip erdoğan merkel'in bu konuşmasını seçim taktiği olarak değerlendirmiş. seçimden sonra değişir demişti .

- Neymiş türkiyenin avrupa birliğine karşıymışlar seçimden sonra da müracatı yapıp e şimdi bak avrupa birliğinden de sesler gelmeye başladı.

Merkelden gelen son açıklama cumhur başkanı erdoğan'ı haklı çıkardı genel seçimde kan kaybeden almanya başbakanı angela merkel seçim sonrası söylemlerini yumuşattı. Haftalık video mesajında gelecek hafta yapılacak avrupa birliği zirvesinde Türkiyeye ilşkin bir karar almayacaklarını açıkladı.

- Elbette burada henüz bir karar vermeyeceğiz somut kararlar değil açık bir tartışma bekliyorum.

Merkel bu konuda diğer ülkelerin görüşlerini dinlemek istediğini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder