Fransız balkon'lardaki büyük tehlike


Son günlerde haberler peş peşe geldi fransız balkonlarındaki korkuluklara güvenip yaslananlar o korkuluklar kırılıp yada yerinden sökülünce metrelerce yükseklikten düştü , bir kadın çamaşır asarken hayatını kaybetti , bir işçi sıva yaparken kendini yerde buldu star tv ekibide bu balkonların güvenirliliğini araştırmak için yollara düştü standartlara uymayan ölüme davetiye çıkaran fransız balkon bulmakta hiç zorlanmadı.

Son dönemde yinelenen binalar ve değişen mimari anlayış bizleri fransız balkonlarla tanıştırdı bu balkonlarda dizili duran sardunyalar güzelde peki ya bu daracık fransız balkonun tehlikeleri.

Yeni binalarda metre kareden kazanmak amacıyla normal balkonu devreden çıkarıp fransız balkonu yaparak bir şekilde geri dönüşüm sağlanmaktadır.

Fransız balkonlarla ilgili bilmemiz gereken en önemli şey onların balkon olmadığı onlar aslında yere kadar yapılmış önünde korkuluk olan camlar standartlara uygun yapıldığı zaman evinizi havalandırmak için çok işe yarayan ve estetik bir görünüm sağlayan yapılar ama asla balkon değiller.

Hava alma balkonu adını verdiğimiz sandalyenizi atıp oturamayacağınız bir balkondur yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre herhangi bir binada kullanılan balkon türünün mutlaka 125 kg dayanıklı olması gerekir bizim genel olarak bu konudaki zafiyetimiz bu korkuluklar betona değilde mantolama malzemesi olarak üzerine sabitlenmektedirler. Hava şartlarıyla , dayanmayla çıkabilecek bir sistemdir .

Korkuluklar önce betona sabitlenip sonra da vidalanarak sağlamlaştırılmalı korkuluklar hafif malzeme üzerine kromaj olmamalı.

Siz metal bir yapı gördüğünüzde bunun sağlam olduğunu düşünürsünüz siz buraya yaslanmak isteyeceksiniz misafirlenirinize güle güle demek isteyeceksiniz. Temizlenirken temizliği yapan kişinin aşağıya düşmesi ihtimalide vardır. bırakılan mesafe çok azdır fransız balkonundaki genişlik 20-30 santim bilemediniz 40 santimdir 40 santime yine insan çıkabilir ama herhan gibi bir şekilde denge kaybı olduğunda aşağı düşebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder